Dekret Prezydenta RP z 1.01.88

Na podstawie art. 12 punkt /d/ Ustawy Konstytucyjnej stwierdzam co następuje:
Żołnierze tej części Narodowych Sił Zbrojnych która, ze względu na stanowisko jej czynników kierowniczych, nie została scalona z Polskimi Siłami Zbrojnymi – Armią Krajową i którzy brali udział w walkach z okupantami w latach 1939-1945, spełnili swój obowiązek narodowy i żołnierski wobec Rzeczypospolitej Polskiej.

czytaj dalej

Ruch narodowy

Obozem narodowym nazywał siebie ruch polityczny inspirowany i kierowany przez tajną Ligę Narodową, istniejącą od 1893 do 1928 roku. Był zorganizowany w powołanych przez siebie ugrupowaniach i partiach politycznych. Liga Narodowa powołała do istnienia w 1897 roku. Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne, w roku 1919 – Związek Ludowo-Narodowy, który w 1928 r. przekształcił się w Stronnictwo Narodowe. Do obozu tego ponadto zaliczyć trzeba Obóz Wielkiej Polski, Młodzież Wszechpolską oraz Narodową Organizację Kobiet.

czytaj dalej

Raport Różańskiego

R A P O R T W sprawie wyroku na Ostromęckiego i innych melduję, co następuje:
I. Jest poza sporem, iż Ostromęcki zajmował stanowisko kierownicze w „O.P.” i „NSZ”. Jako kierownik obszaru „Wschód” przez dłuższy okres czasu przeprowadzał linię O.P. i NSZ, szczególnie na terenie Białostocczyzny i Lubelszczyzny, gdzie na skutek tej właśnie działalności padły bardzo liczne ofiary.

czytaj dalej

„Narodowcy” Lucyny Kulińskiej

Upadek systemu komunistycznego w Polsce stworzył warunki do badań nad wycinkiem historii poznanym do tej pory w stosunkowo niewielkim zakresie. Ruch Narodowy, przedstawiany przez naukowców i publicystów PRL, jako fałszywa herezja, odnoga zbrodniczego narodowego socjalizmu itp., doczekał się wreszcie historyków, którzy podjęli się zadania obiektywnego i rzeczowego zaprezentowania jego dziejów.

czytaj dalej