Marszałek Rudolf

Marszałek Rudolf ks. SCh ps. „Opoka”

Ks. Rudolf Marszałek SCh ps. „Opoka” (1911-1948) -żołnierz i kapelan AK i NSZ.Urodził się w 1911 roku w Komorowicach (obecnie dzielnica Bielska – Białej). Do szkół uczęszczał w Bielsku. W czasach szkolnych został harcerzem i członkiem Sodalicji Mariańskiej oraz Światowego Związku Misyjnego. W 1928 roku uczestniczył w Światowym Zlocie Harcerstwa, który odbywał się w Cambridge.

czytaj dalej

Wywiad z Edwardem Marcinem Kemnitzem z 1995 r

Unikalny, archiwalny wywiad, którego bohaterem jest Edward Marcin Kemnitz. Tele-Polonica (polskojęzyczna telewizja w Montrealu) przeprowadziła wywiady z Edwardem Kemnitzem w roku 1996. W wywiadach tych Kemnitz opowiada o swoich losach po 1945 roku. Wywiady z Edwardem Kemnitzem opublikowano dzięki uprzejmości Biblioteki Polskiej im. Wandy Stachiewicz  przy Polskim Instytucie Naukowym w Kanadzie.    

czytaj dalej

Kwartalnik Myśl.pl nr 27

  Ukazał się nr 27 kwartalnika społeczno-politycznego „Myśl.pl”. Numer 27 jest poświęcony prawie w całości Ruchowi Narodowemu. W numerze znajdują się relacje z Walnego Zebrania Delegatów Związku Żołnierzy NSZ i relacja z II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Żołnierzach Wyklętych. SPIS TREŚCI:

czytaj dalej

Elżbieta Cherezińska „Legion” – powieść o Brygadzie Świętokrzyskiej

Na rynku wydawniczym ukazała się książka Elżbiety Cherezińskiej pt. „Legion”. Powieść ilustruje dzieje żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, którzy podjęli masz na Zachód, realizując program polityczno-militarny Narodowych Sił Zbrojnych.   Autorka w wywiadzie na „wPolityce” stwierdziła: „Brygada i jej brawurowy marsz na Zachód to jest trzecia, ostatnia część „Legionu”. Pierwszą i drugą część tworzą dzieje żołnierzy, którzy […]

czytaj dalej

Uchwała Walnego Zebrania Delegatów ZŻNSZ o celach ZŻNSZ

„Cele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych po 2012 roku.”Związek Żołnierzy NSZ istnieje od 1990 roku, został powołany do życia przez Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i wytworzył swoje własne tradycje i wzorce organizacyjne. Ma swoje cele i zasady działania, które, przy zachowaniu ciągłości historycznego dziedzictwa ideowego NSZ, realizowane są nowoczesnymi metodami komunikacji.

czytaj dalej

Postsowieckie pismo szkaluje dobre imię Bohatera narodowego Polaków rotmistrza Witolda Pileckiego

Postsowieckie pismo „Polityka” szkaluje dobre imię Bohatera narodowego Polaków – rotmistrza Witolda Pileckiego. W numerze 20/2013 z 14.05.2013 r. postsowiecka „Polityka” zamieściła oszczerczy i nikczemny artykuł Andrzeja Romanowskiego o Bohaterze narodowym Polaków i jednocześnie światowym symbolu walki przeciw totalitaryzmowi.

czytaj dalej