Numer specjalny magazynu „Inne oblicza Historii” o Narodowych Siłach Zbrojnych
Ukazał się 38. specjalny numer miesięcznika „Wiedza i Życie. Inne oblicza Historii” poświęcony NSZ.
czytaj dalejUkazał się 38. specjalny numer miesięcznika „Wiedza i Życie. Inne oblicza Historii” poświęcony NSZ.
czytaj dalejAlbum zawiera 100 stron ze zdjęciami oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych z okresu powstania warszawskiego. Twórca albumu, Sebastian Bojemski, jest historykiem i autorem najobszerniejszego opracowania udziału Narodowych Sił Zbrojnych w powstaniu warszawskim pt.: „Narodowe Siły Zbrojne w powstaniu warszawskim”.
czytaj dalejNumer 31. kwartalnika „Myśl.pl” pt. „Historia odzyskana” zawiera teksty o Narodowych Siłach Zbrojnych i Żołnierzach Wyklętych.
Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae (Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia) zwykł mawiać Cyceron. Przynajmniej w tej sprawie należy się z nim zgodzić całkowicie. Zwłaszcza w okresach klęski i upadku jej rola dla utrzymania świadomości narodowej oraz krzewienia postaw patriotycznych i niepodległościowych była olbrzymia.
Węgrzecki Lech – żołnierz NSZ, powstaniec warszawski, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
czytaj dalejBrygada Świętokrzyska był to związek taktyczny Narodowych Sił Zbrojnych, utworzony 11 sierpnia 1944 r. na Kielecczyźnie. Toczyła walki z niemieckimi siłami okupacyjnymi oraz z grupami komunistycznymi, które były agenturą NKWD na ziemiach polskich i które uważała za współokupantów.
czytaj dalejZarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją, jaka miała miejsce na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Służewie. Uważamy za nieuzasadnione i niedopuszczalne wstrzymywanie prac poszukiwawczych szczątków Bohaterów narodowych, którzy ponieśli męczeńską śmierć w walce z okupantem sowieckim.
czytaj dalejPrezentujemy film z III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. W konkursie wzięło udział ponad 800 prac z całego kraju, z czego połowa pod kierunkiem nauczycieli i opiekunów. Uczniowie rywalizowali w 2 kategoriach wiekowych: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz w 3 kategoriach prac: prace literackie, multimedialne i plastyczne. Konkurs odbył się w 2 […]
czytaj dalej