W dniu 5 maja 2022 roku minęła 77. rocznica wyzwolenia przez Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych niemieckiego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie. Polscy żołnierze pod dowództwem płk. Antoniego Szackiego ps. „Bohun” uratowali od śmierci około tysiąc więźniarek, w tym Żydówki zamknięte w barakach podlanych ropą i skazane na śmierć w ogniu. Uratowali również około 10 000 robotników przymusowych, wykorzystywanych jako siła niewolnicza w okolicznych niemieckich fabrykach zbrojeniowych.
Przez wiele lat Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych inicjował państwowe uroczystości pod murem obozu w Holiszowie. Pierwszą tablicę pamiątkową umieścili w tym miejscu czescy patrioci, miłośnicy prawdy historycznej. W 2018 roku członkowie Związku Żołnierzy NSZ ufundowali i wmurowali na murze niemieckiego obozu koncentracyjnego polską tablicę upamiętniającą wyzwolenie obozu w Holiszowie przez żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Wmurowana przez Związek Żołnierzy NSZ tablica zawiera w sobie małą tabliczkę ufundowaną przez społeczeństwo miasta Holiszów. Wirus atakujący świat sprawił, że przez dwa lata nie mogliśmy, jako organizacja społeczna, uczestniczyć w uroczystościach w Holiszowie, które stały się naszym narodowym wydarzeniem i obowiązkiem wobec wyzwolicieli.
Od pierwszych pielgrzymek do Holiszowa wspierał nas i nasze wysiłki ksiądz Wojciech Pelowski, misjonarz na czeskiej ziemi. Bez niego trudno wyobrazić sobie uroczystości upamiętniające wysiłek żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z 1945 roku. W dniu dzisiejszym ksiądz Pelowski oddał cześć Bohaterom z Brygady Świętokrzyskiej NSZ i jak zawsze pokazał, że Polak w każdym miejscu, w którym się znajdzie, powinien dbać o pamięć o polskich Bohaterach i polskiej historii. Po uroczystości ksiądz udał się do szpitala, w którym pełni codzienny dyżur kapłański i udziela sakramentów chorym.