W dniu pierwszego sierpnia, jak co roku, spotkaliśmy się przy grobach, na koncertach i innych uroczystościach, by uczcić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. O godzinie 17.00 zawyły syreny. Zatrzymaliśmy się, by oddać hołd powstańcom.
Po raz pierwszy w uroczystościach rocznicowych w Toruniu nie uczestniczy mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” z Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Mączyńskiego. Żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu wystawili przy jej grobie wartę honorową, gdyż jest ona matką chrzestną sztandaru CSWOT. „Myszka” była przeszkoloną sanitariuszką i łączniczką. Brała udział w powstaniu warszawskim, ratując rannych w szpitalu polowym przy ulicy Leszno na Woli.
Uczciliśmy pamięć mjr Kowalewskiej, odsłaniając przy jej grobie brzozowy krzyż powstańczy, przekazany przez Bydgoskich Patriotów, oraz tabliczkę ze zdjęciem, życiorysem i kodem QR z linkiem do wywiadu z nią na stronie NSZ. W uroczystości udział wziął syn Witold Kowalewski i Ewa Kozakiewicz, żołnierze z Centrum Szkolenia WOT z komendantem płk. Edwardem Chyłą, żołnierze amerykańscy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois z generałem Rodneyem Boyd i członkowie Związku Żołnierzy NSZ. W intencji „Myszki” i poległych w powstaniu żołnierzy narodowych formacji wojskowych odmówiliśmy Modlitwę żołnierzy NSZ.
Członkowie Koła Toruń Okręgu Wielkopolska ZŻNSZ wzięli udział w zorganizowanej przez Bydgoskich Patriotów corocznej inscenizacji wybuchu powstania warszawskiego. Przy placu Wolności w Bydgoszczy starannie odwzorowana została warszawska ulica z sierpnia 1944 roku. Stanęła barykada i niemiecki posterunek, a wokół nich rekonstruktorzy w wojskowych mundurach i strojach z epoki. O godzinie 17.00 zawyły syreny i zapłonęły race. Rocznicę uczciły także polskie dzieci z Wileńszczyzny i Ukrainy wraz z opiekunem salezjaninem o. Jarosławem Wąsowiczem.
W oficjalnych uroczystościach, zorganizowanych przez Miasto Toruń, wzięli udział weterani Armii Krajowej: mjr Kazimiera Zańczuk ps. „Kruszynka” i kpt. Stanisław Szostak ps. „Trzynastka”, młodzież ze szkolnych kół historycznych i władze miasta. Weterani oraz Joanna Kowalska, członek Związku Żołnierzy NSZ, odznaczeni zostali Medalem 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK. Wydarzenie uświetniła Orkiestra Wojskowa z Torunia i 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej.
Po oficjalnych obchodach udaliśmy się wraz z młodzieżą i Aleksandrą Wojdyło z Koła Historycznego im. Armii Krajowej z Łasina na cmentarz przy ulicy Gałczyńskiego. Zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwy przy grobach warszawskich powstańców: mjr Marii Kowalewskiej ps. „Myszka” (sanitariuszki z Samodzielnego Batalionu NSZ im. Brygadiera Mączyńskiego), kpt. Wacława Starczewskiego ps. „Wiktor” (oficera sztabu w Brygadzie Dyspozycyjno-Zmotoryzowanej NSZ „Koło”) i mjr. Stanisława Lewandowskiego ps. „Tomasz” (oficera sztabu AK grupa Północ Starówka).
W niedzielę 31 lipca 2022 roku w Grudziądzu członkowie Związku Żołnierzy NSZ wraz z weteranem Pogotowia Akcji Specjalnej NSZ mjr. Stanisławem Wierzchuckim ps. „Błyskawica” uczestniczyli w koncercie pieśni patriotycznych i powstańczych. Koncert zorganizował Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Grudziądz. W otoczeniu młodzieży, członków GRH i mieszkańców miasta wysłuchaliśmy chórów i orkiestry dętej, a na zakończenie wszyscy razem odśpiewaliśmy najbardziej znane pieśni walczącej Warszawy.