W dniu dzisiejszym, 17 lutego 2022 roku, swój 94. jubileusz obchodzi kpt. Barbara Kulińska-Rembielińska ps. „Zula”, „Bartoszewska”, sanitariuszka w Samodzielnym Batalionie Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego, powstaniec warszawski.
Barbara Kulińska-Rembielińska z domu Żugajewicz urodziła się 17 lutego 1928 w Klarysewie, obecnie w granicach Konstancina-Jeziorny, w patriotycznej rodzinie. Jej ojciec Franciszek Żugajewicz był przedsiębiorcą, matka Aniela pracowała w domu. W 1942 roku, mając 14 lat, zaprzysiężona została do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, w którym służył jej starszy brat Władysław Żugajewicz ps. „Sęk”. Pod pseudonimem „Zula” pełniła funkcję łączniczki, a po przejściu przeszkolenia medycznego także sanitariuszki. Przez cały okres niemieckiej okupacji brała udział w tajnym nauczaniu. Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego zdała małą maturę, oczywiście konspiracyjną. W czasie powstania była sanitariuszką w szpitalu polowym „Lazaret” w Mirkowie (obecnie Konstancin-Jeziorna). Opiekowała się rannymi do grudnia 1944 roku. W dniu 6 grudnia 1945 roku aresztowana została przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa przed swoim domem. Przeszła ciężkie przesłuchanie w siedzibie UB w Konstancinie, w tzw. „Białym Dworku”. Była torturowana i poniżana.
– Okupacja niemiecka była niczym w porównaniu z okupacją sowiecką.
[…] Dla komunistów pracował chłopak, który wcześniej był z nami w lesie. Spotkałam go podczas pierwszego przesłuchania i nie kryłam swojego zdziwienia. Stwierdził, że wszystko się zmienia. Bił mnie metalową pałką aż do utraty nieprzytomności. Byłam w bardzo ciężkim stanie. Nie poniósł za swoje czyny żadnej odpowiedzialności. Chcieli też, żebym podpisała dokument o współpracy. Nie zrobiłam tego – wspominała kpt. Barbara Kulińska.
[…] Byłam cała fioletowa. Plecy i nogi były granatowe, a z przodu od kopniaków miałam czarne siniaki. Nie mogłam zrobić kroku, bo bili mnie nawet w pięty. Nie wyobrażacie sobie, jaki to ból, gdy ktoś bije szpicrutą po piętach!
Kpt. Barbara Kulińska-Rembielińska ps. „Zula” ponad 10 lat była pod baczną obserwacją ubeków. Rekwirowano adresowane do niej listy, wielokrotnie wzywano na przesłuchania, śledzono. Rozpracowywało ją kilkunastu agentów UB. W 1947 roku podjęła studia psychologiczne w Państwowym Instytucie Higieny Psychicznej, prowadzonym przez fundację Rockefellera. Jednak po ukończeniu tej prestiżowej uczelni z powodu przynależności do Narodowych Sił Zbrojnych nie mogła znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie. W latach 80. XX wieku włączyła się w działalność NSZZ „Solidarność”. Od odzyskania niepodległości przez Polskę w 1989 roku angażuje się w upamiętnianie żołnierzy walczących o wolną Polskę w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej. Mimo problemów zdrowotnych wciąż walczy o pamięć o swoich kolegach – żołnierzach NSZ oraz spisuje swoje wspomnienia.
Poniżej link do wspomnień kpt. Barbary Kulińskiej-Rembielińskiej ps. „Zula”:
https://www.nsz.com.pl/film-kpt-barbara-kulinska-rembielinska-ps-zula-nsz/
Kpt. Barbara Kulińska-Rembielińska ps. „Zula” została odznaczona m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Medalem „Pro Patria”, Medalem 75-lecia NSZ, Krzyżem Zasługi ZŻNSZ.
W imieniu członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych składamy Szanownej Jubilatce serdeczne życzenia wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności.