XII Okręg Podlaski ZŻNSZ w Siedlcach może pochwalić się powołaniem do życia, jako jedną ze swoich form działalności, Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych „Podlasie”.
W swych szeregach skupia ona członków XII Okręgu i sympatyków idei NSZ. Swoją działalność grupa zainaugurowała w Siedlcach podczas lokalnych obchodów rocznicy napaści sowietów na Polskę 17.09.2011 oraz następnego dnia podczas obchodów w Domanicach niedaleko Siedlec.
11.11.2011r – Gra z KSM
Nasza grupa wraz z Siedleckim KSM i ZHR przygotowała i przeprowadziła grę miejską, w której uczestniczyła młodzież siedlecka i z okolicznych powiatów.
Byliśmy także obecni podczas mszy św. i odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych na warszawskim Bemowie. Uczestniczyliśmy także w uroczystości wręczenia medali „Polonia Mater Nostra Est” przyznawanych przez Fundację Pamięci Narodu Polskiego w Galerii Porczyńskich w Warszawie.
18.12.2011 r.
Nasza grupa włączyła się w organizację wigilii miejskiej w Siedlcach.
20.01.2012 r.
Oczywiście wystawiamy też poczet sztandarowy XII Okręgu Podlaskiego podczas wszystkich uroczystości w tym także okolicznościowych XII Okręgu. Miało to na przykład miejsce podczas corocznej wigilii Sybiraków i kombatantów NSZ. Nasza grupa pomogła w organizacji tego spotkania.
Przy dużym udziale Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ „Podlasie” i samego XII Okręgu ZŻNSZ odbył się w tym roku drugi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przygotowaniem do tego święta był cykl filmów dokumentalnych o „leśnych” wyświetlanych młodzieży w siedleckich szkołach. Zwieńczeniem szkolnego cyklu filmowego było spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim, który poprowadził dla młodzieży filmowe spotkania z historią, zachęcając ją do samodzielnego kręcenia krótkometrażowych dokumentalnych filmów historycznych.
Reż. Gołębiowski pokazał też im filmy laureatów takich właśnie filmów zrealizowanych w ramach Festiwalu Filmów Krótkometrażowych o Żołnierzach Wyklętych. Natomiast wieczorem odbył się pokaz dwóch filmów reżyserii naszego gościa: „Rozbity kamień” i „Sny stracone, sny odzyskane”. Szkolne pokazy filmowe jak także oba spotkania z Arkadiuszem Gołębiewskim zrealizowaliśmy przy współudziale innych organizacji.
Byliśmy obecni podczas promocji książki „Powiat Siedlce w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych” zrealizowanej w ramach cyklu „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956”, zorganizowanej przez warszawski oddział IPN oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach.
W dniu święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego głównym współorganizatorem w Siedlcach były GRH NSZ „Podlasie” i XII Okręg Podlaski ZŻNSZ odbyła się msza św. w kościele garnizonowym. Po jej zakończeniu nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik V Brygady Wileńskiej, gdzie odbyły się centralne obchody tego dnia, okolicznościowe przemówienia, odśpiewanie hymnu państwowego, uroczyste złożenie wieńców oraz zniczy.
Następnie, przemaszerowaliśmy pod dwie tablice: Ofiar Mordu Szesnastu oraz upamiętniającej wszystkie ofiary Urzędu Bezpieczeństwa, jakie były torturowane i zamordowane przez UB w Siedlcach w budynku, na którym te tablice są umieszczone. Zwieńczeniem obchodów dnia 1 marca był wykład wraz z pokazem multimedialnym pracownika warszawskiego oddziału IPN dr Mariusza Bechty o Stefanie Kosobuckim pseudonim „Sęk”.
Byliśmy także obecni wraz z pocztem sztandarowym na mszy św. oraz odsłonięciu tablicy poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz na spotkaniu z rodzinami ofiar w Białej Sali MOK.
12.04.2012 r.
GRH NSZ „Podlasie” i XII Okręg ZŻNSZ byliśmy głównymi współorganizatorami wraz z wystawieniem pocztu sztandarowego na uroczystościach katyńskich. Po mszy św. i złożeniu kwiatów pod tablicami i miejscami pamięci udaliśmy się na wykład zaproszonego przez nas dr Pawła Kosińskiego Pt. „Katyń w Norymberdze”.
Dzień później, 13.04.2012 całą grupą ze sztandarem XII Okręgu pojechaliśmy na ponowne odsłonięcie pomnika katyńskiego przy pl. Zamkowym w Warszawie, a następnie o godz. 19:00 wraz ze sztandarem byliśmy na mszy św. w kościele św. Krzyża, poświęconej pamięci ofiar ludobójstwa katyńskiego i katastrofy smoleńskiej.
Z dużą przyjemnością wsparliśmy obecnością całej naszej grupy V Katyński Marsz Cieni, który milcząco przeszedł ulicami Warszawy 15.04.2012r. Ta pierwsza rekonstrukcja, w której byliśmy uczestnikami była dla nas i dla innych uczestników tego wydarzenia niezapomnianym doświadczeniem.
Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ i XII Okręg Związku Żołnierzy NSZ działa i rozwija się bardzo prężnie. Mamy nadzieję, że ze współpracą z innymi grupami uda się zorganizować dużą rekonstrukcję historyczną w Siedlcach.