Album “Jata’44” autorstwa Mariusza Bechty jest fascynującym świadectwem, wciąż słabo nagłośnionego, fenomenu z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego na Podlasiu z czasów II wojny światowej.
Przywraca on pamięć o imponującym wysiłku organizacyjnym i wojskowym konspiratorów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych z terenu powiatów siedleckiego i łukowskiego. Utworzenie zimą i wiosną 1944 r. dwóch obozów szkoleniowych w ostępach rezerwatu Jata koło Łukowa zwieńczyło twardy opór ludności polskiej przeciw Niemcom, tuż przed “wyzwoleńczym” marszem Armii Czerwonej niosącym Polsce nową okupację.
To zbiór unikalnych zdjęć, które przetrwały, na przekór wysiłkom komunistycznej policji politycznej w Polsce “ludowej”, w zbiorach prywatnych lub były niedostępne w archiwach Urzędu Bezpieczeństwa. To cząstka tożsamości historycznej Podlasia, która napawa nas dumą z myśli i czynów naszych przodków.
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych objął honorowy patronat nad albumem.
Mariusz Bechta (ur. 1972), Podlasiak z polsko-rzymską duszą. Historyk od wielu lat odkurzający zapomniane półki ze zwojami manuskryptów w archiwach i zbiorach prywatnych. Autor kilku książek poświęconych dziejom najnowszym Polski. Ostatnio wydał: “… między Bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939-1952” (Warszawa 2008). Redaktor naczelny “Templum Novum” – periodyku broniącego Tradycji w czasach rozpadu historycznej wspólnoty Polaków