„Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentach” Leszka Żebrowskiego

Wydawnictwa

Pod koniec lipca ukaże się unikatowy album „Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentach” autorstwa Leszka Żebrowskiego.

Brygada Świętokrzyska był to związek taktyczny Narodowych Sił Zbrojnych, utworzony 11 sierpnia 1944 r. na Kielecczyźnie. Toczyła walki z niemieckimi siłami okupacyjnymi oraz z grupami komunistycznymi, które były agenturą NKWD na ziemiach polskich i które uważała za współokupantów.

W styczniu 1945 r., gdy ruszył front wschodni, Brygada rozpoczęła marsz na zachód, wykorzystując chaos na zapleczu frontu oraz lokalne porozumienia z Niemcami, które jej dowódca, płk Antoni Szacki „Bohun”-„Dąbrowski” określił jako „stan niewojowania z Niemcami”. Odrzuciła niemieckie propozycje włączenia się do walk z bolszewikami na froncie wschodnim, oznajmiając, że będzie podlegać wyłącznie rozkazom Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i czeka na nawiązanie z nim kontaktu. Udało się to dopiero w maju 1945 r., ale próby przemieszczenia Brygady z amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec i połączenia jej z 2. Korpusem gen. W. Andersa storpedowali Brytyjczycy.

Od kilkudziesięciu lat trwają kontrowersje dotyczące walki oraz jej przemarszu na zachód. Leszek Żebrowski tak komentuję te kontrowersję:

„Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych to temat, jak zresztą wszystkie którymi się zajmuję, uważany za kontrowersyjny. Choć tu żadnych kontrowersji nie ma. Nie ma żadnych tajemnic. Brygada była jednak przez kilkadziesiąt lat symbolem hańby, zdrady narodowej, współpracy z Niemcami, wszystkiego co najgorsze. I tak jak NSZ był opluwany przez komunistów, Brygada była czymś jeszcze gorszym, najgorszym z najgorszych”