De Press – Myśmy rebelianci (2009).
Utwór „Myśmy rebelianci” zespołu De Press to nowa aranżacja hymnu oddziału ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragner” walczącego na Nowogródczyźnie z Niemcami i Sowietami (do 1944 r.). Utwór ten promuje najnowszą płytę Muzeum Powstania Warszawskiego „Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych”, na którą składają się piosenki oddziałów partyzanckich walczących o niepodległość Polski w latach 1944-1953.
http://www.youtube.com/watch?v=6B9I3nzi0Fo
„MYŚMY REBELIANCI – piosenki Żołnierzy Wyklętych”
Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Fundacją „Pamiętamy” wydało płytę „Myśmy Rebelianci”. Najnowszy projekt muzyczny zespołu De Press to utwory poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Tytułowi Rebelianci to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem – Armią Czerwoną.
Partyzanckie oddziały przetrwały w lasach Podlasia, Podhala i na Ziemiach Utraconych na Wileńszczyźnie i Polesiu aż do połowy lat 50, a ostatni z partyzantów zginął z bronią w ręku w październiku 1963. Projekt jest naturalną kontynuacją opowieści o Powstaniu Warszawskim, bo przecież historia Polski XX w. to historia oporu przeciwko dwóm totalitaryzmom. Utwór „Czerwona zaraza” otwierający płytę jest dowodem wściekłości Powstańców wynikającej z bezczynności Armii Czerwonej na praskim brzegu Wisły – mówi Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Do tych czasów i bohaterów wraca zespół De Press przypominając piosenki leśnych oddziałów. Teksty przetrwały w pamięci następnych pokoleń, a muzyka napisana została na nowo. „Zadziorne”, melodyjne kompozycje dobrze współgrają z przekazem prostych wierszy pisanych w leśnych obozowiskach. Niezgoda na brak wolności, aż do ofiary z własnego życia – takie jest przesłanie, do którego wraca grupa De Press na płycie „Myśmy rebelianci”.
O płycie „Myśmy Rebelianci”
Utwór „Myśmy rebelianci” zwiastuje płytę o tym samym tytule i wprowadza słuchaczy w temat albumu. Teksty piosenek, śpiewanych przez Żołnierzy Wyklętych, zostały wybrane przez grupę osób zajmujących się pamięcią o Żołnierzach Wyklętych: Grzegorza Wąsowskiego, Tomasza Łabuszewskiego oraz Kazimierza Krajewskiego. Z wyjątkiem „Czerwonej zarazy” napisanej w czasie Powstania Warszawskiego i wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki”, wszystkie teksty powstały w partyzanckich powojennych obozowiskach. Muzycy zespołu De Press skomponowali do nich nowa muzykę. W publikacji dołączonej do płyty zamieszczono teksty utworów odtworzone na podstawie dostępnych materiałów źródłowych lub w formie zapamiętanej i przekazanej przez Żołnierzy Wyklętych.
Pozdrawiam,
Łukasz Gocal
Źrodło: http://www.lukaszgocal.pl/ – oficjalna strona perkusisty zespołu De Press
”MYŚMY REBELIANCI” – piosenki „Żołnierzy Wyklętych” na płycie zespołu De Press
Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Fundacją „Pamiętamy” przygotował kolejny projekt muzyczny pod nazwą „Myśmy Rebelianci”.
Wraca zespół De Press i to wraca mocnym akordem: albumem „Myśmy Rebelianci”, jedną z najlepszych płyt w swoim dorobku.
Tytułowi Rebelianci to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem – Armią Czerwoną. Partyzanckie oddziały przetrwały w lasach Podlasia, Podhala i na Ziemiach Utraconych na Wileńszczyźnie i Polesiu aż do połowy lat 50, a ostatni z partyzantów zginął z bronią w ręku w październiku roku 1963.
Do tych czasów i do tych bohaterów wraca zespół De Press przypominając piosenki leśnych oddziałów. Teksty przetrwały w pamięci następnych pokoleń, muzyka napisana została na nowo. Zadziorne, melodyjne kompozycje dobrze współgrają z przekazem prostych wierszy pisanych w leśnych obozowiskach. Uparta niezgoda na brak wolności, aż do ofiary z własnego życia – takie jest przesłanie, do którego wraca na swej płycie „Myśmy rebelianci” grupa De Press.
Polsko – norweska grupa powołana została do życia w 1980 roku przez Andrzeja Dziubka, polskiego emigranta znanego w Norwegii jako Andrej Nebb. Andrzej Dziubek to barwna postać, góral z Jabłonki, malarz, rzeźbiarz, twórca tekstów a przede wszystkim muzyk. De Press jako prekursor polskiego punk rocka z domieszką folkowych i góralskich rytmów spod samiuśkich Tater, przetarł ścieżkę takim zespołom jak: Piersi, Golec uOrkiestra, Kapela, Brathanki, Zakopower.
W ciągu niemal 30 lat swej aktywności zespół wydał tuzin płyt, z których już debiutancka wydana w 1981 roku „Block to Block” uzyskała dumne miano najlepszej rockowej norweskiej płyty wszechczasów, a jeden z utworów dotarł do I miejsc niezależnej listy przebojów w Anglii.
Najpopularniejsze piosenki De Press w Polsce to rzecz jasna „Bo ja Cie kochom” oraz „Potargano chałpa”, „Cy bocycie Świnty Ojce”, czy „Cyrwone gorole”.
Zespół znany jest z wysoce energetycznych koncertów, w czasie których wykorzystuje niecodzienne instrumentarium jak piła tarczowa czy stalowe beczki. Charakterystyczny mocny głos Andrzeja Dziubka, punkowy pazur i podhalańska nuta dają w sumie niepowtarzalną jakość.
8 października w Muzeum Powstania Warszawskiego w Hali B (pod Liberatorem) odbędzie się koncert Andrzeja Dziubka z zespołem De Press, który będzie promował płytę. Wydarzenie poprowadzi Maciej Chmiel.
Termin koncertu zbiega się z wprowadzeniem płyty do sklepów. Jak bonus do płyty dołączony zostanie teledysk do utworu tytułowego „Myśmy rebelianci”.
Źródło: http://podziemiezbrojne.blox.pl