Elżbieta Cherezińska „Legion” – powieść o Brygadzie Świętokrzyskiej

Wydawnictwa

Na rynku wydawniczym ukazała się książka Elżbiety Cherezińskiej pt. „Legion”.

Powieść ilustruje dzieje żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, którzy podjęli masz na Zachód, realizując program polityczno-militarny Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Autorka w wywiadzie na „wPolityce” stwierdziła: „Brygada i jej brawurowy marsz na Zachód to jest trzecia, ostatnia część „Legionu”. Pierwszą i drugą część tworzą dzieje żołnierzy, którzy trafili do Brygady. Ich losy od początku wojny. Dzięki temu czytelnik może poznać bardzo bogatą scenę polityczną Polskiego Państwa Podziemnego, która nie była jednorodna”. Powieść została wydana przez wydawnictwo ZYSK i S-KA.

 

Leszek Żebrowski o książce:

„Brygada Świętokrzyska – największy związek taktyczny NSZ, utworzony w sierpniu 1944 roku na Kielecczyźnie w celu realizacji programu polityczno-militarnego. Dowódcą był płk Antoni Szacki «Bohun-Dąbrowski». Liczyła 800-1200 żołnierzy, walczyła równolegle z Niemcami (m.in. pod Brześciami, Zagnańskiem, Cacowem, Marcinkowicami) i bandami komunistycznymi (m.in. pod Fanisławicami i Rząbcem). W styczniu 1945 roku rozpoczęła marsz przez Śląsk i Protektorat Czech i Moraw, aby dotrzeć do PSZ na Zachodzie.


Od 15 stycznia 1945 roku nie walczyła z Niemcami, ale nie została rozbrojona. Pod koniec wojny wznowiła walki z Niemcami, wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, została uznana za formację aliancką u boku Armii USA. W sierpniu 1945 roku, gdy Wlk. Brytania odmówiła jej wcielenia do PSZ, została zdemobilizowana i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec”.