Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zaprasza na ogólnopolskie uroczystości 82-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, które odbędą się w dniu 21.09.2024 roku w Elblągu.
W tym roku po raz dziewiąty uroczystości powstania NSZ zostaną zorganizowane w Elblągu, po raz pierwszy o randze ogólnopolskiej. Wydarzenie przygotowane w ramach współpracy Środowiska Patriotycznego Polski Północnej odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 września 2024 r. Organizatorami są: Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ, Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci oraz Okręg Pomorski Młodzieży Wszechpolskiej. Uroczystości patronuje Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.
Uroczystość została objęta patronatem honorowym przez Wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego, Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. dr Wiesława Lechowicza oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP 3 Olsztyn i Dziennik Elbląski. Wsparcia materialnego w postaci nagród dla uczestników turnieju piłkarskiego udzieliła firma ProPatriae. Sponsorem koncertu Norberta „Smoły” Smolińskiego jest firma KRAM.
Narodowe Siły Zbrojne powstały 20.09.1942 roku. Była to polska, konspiracyjna formacja wojskowa, walcząca z niemieckim i sowieckim okupantem. To druga, co do wielkości, formacja zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego.
Uchwała Sejmu w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania NSZ – treść i zdjęcia
W programie uroczystości przewidziano liczne atrakcje związane z pogłębieniem wiedzy i upamiętnieniem żołnierzy NSZ.
Program uroczystości:
9:00 Patriotyczny turniej piłkarski „Pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych”
13.00 Uroczysta msza święta w katedrze pw. św. Mikołaja (ul. Mostowa 18)
14.00 Marsz pamięci żołnierzy NSZ
14.30 Apel pamięci
15.00 Konferencja historyczna w Ratuszu Staromiejskim (ul. Stary Rynek 45)
· Karol Wołek prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ – przemówienie otwierające konferencję
· Prezentacja działalności Okręgu Pomorskiego ZŻNSZ
· Wspomnienia żołnierza PAS NSZ z XII Okręgu Podlasie ppłk. Stanisława Wierzchuckiego ps. „Błyskawica”, „Sęk” – wątek elbląski
· Sławomir Skiba SKCh. im. ks. Piotra Skargi – „Umiłowanie Ojczyzny i ideał chrześcijańskiego żołnierza Skargowskie źródła heroicznej postawy NSZ”
· Łukasz Suchanowski – „Żołnierze podziemia narodowego, a elity artystyczne”
· Wywiad z Andrzejem Stryjewskim, synem sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”
17.30 Koncert patriotyczny w Ratuszu Staromiejskim – Norbert „Smoła” Smoliński
· Wystawy poświęcone NSZ
Wstęp wolny.
Zapraszamy.
Uchwała Sejmu RP z dnia 15 września 2017 r. w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych:
20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80–100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.
Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.
Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.
Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.
W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie.
Uchwała Sejmu RP z dnia 15 września 2017 r. w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych