Goławski Zygmunt – żołnierz NSZ, więzień łagrów; organizator „Solidarności”, ROPCiO, KPN, Związku Sybiraków; członek Związku Żołnierzy NSZ.
Urodził się 11 grudnia 1924 r. w Głaszynie. Absolwent Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Siedlcach. Od lat czterdziestych XX w. właściciel prywatnego zakładu szklarskiego. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. W latach 1944–1946 więzień łagrów w miejscowościach Jogla i Borowicze. Drukarz katolickich wydawnictw bezdebitowych.
Działacz opozycyjny w PRL. Wielokrotnie represjonowany przez władze komunistyczne – internowany, więziony m.in. w 1963 r. i 1967 r. za współpracę z kurią siedlecką i działalność w obronie ludzi wierzących.
W 1977 r. z mec. Janem Mizikowskim założył Siedlecko-Podlaską Grupę Ludowo-Narodową, a w 1978 r. razem ze Stanisławem Karpikiem powołał Podlaski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących. Pod koniec 1981 r. współorganizował w Siedlcach ogólnopolski strajk rolników. Organizator Podlaskiej „Solidarności”.
Uczestnik Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Członek założyciel w 1979 r. Konfederacji Polski Niepodległej. Wspólnie z synami organizował rocznicowe marsze polityczne, obchody katyńskie na Powązkach, prowadził działalność wydawniczą, dostarczał strajkującym w Stoczni Gdańskiej żywność. Uczestnik I Zjazdu „Solidarności”. 31 lipca 1981 r. wspólnie ze Stefanem Melakiem brał udział w głośnej akcji konspiracyjnej ustawienia w Dolince Katyńskiej na Powązkach pomnika ofiar zbrodni katyńskiej.
Internowany wraz z synami podczas stanu wojennego. W obozie dla internowanych uruchomił pocztę podziemną. Zygmunt Goławski był inicjatorem utworzenia Związku Sybiraków w Siedlcach. W kościele św. Stanisława stworzył tzw. Ścianę Katyńską, upamiętniającą zamordowanych przez NKWD i SB.
3 maja 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 31 maja 2012 uhonorowany prestiżową nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Źródło: ipn.gov.pl