III Rajd Pieszy Pamięci sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko” Elbląg–Tolkmicko

Aktualności

W sobotę 22 stycznia 2022 roku członkowie Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz liczni przybyli goście uczestniczyli w III Rajdzie Pieszym Pamięci sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”, żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej Obwód krypt. „Mewa”, XI Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Coroczna impreza patriotyczna upamiętniająca sierż. Wiktora Stryjewskiego z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Uczestnicy tegorocznego rajdu spotkali się w Elblągu około godziny 12.00. Tradycyjnie przed rozpoczęciem 18-kilometrowego marszu z Elbląga do Tolkmicka odmówiono Modlitwę NSZ. Uczestników rajdu powitał Andrzej Stryjewski – syn sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”. Marszruta przebiegała przez malownicze tereny Wysoczyzny Elbląskiej. Trasę pokonano przy wspaniałej zimowej pogodzie. Do Tolkmicka, gdzie mieszka Andrzej Stryjewski wraz z rodziną, uczestnicy rajdu dotarli przed godziną 17.00. Po krótkim odpoczynku, przy ognisku i pieczonych kiełbaskach, Jarosław Kłosowski wygłosił wykład historyczny »Sierżant Wiktor Stryjewski „Cacko” 1916–1951«, ubogacony przygotowaną prezentacją multimedialną. Po wykładzie nasz prelegent przeprowadził konkurs na spostrzegawczość i znajomość faktów z życia sierżanta Wiktora Stryjewskiego. Imprezę zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Jarek Kłosowski przygotował teksty aż 63 pieśni z różnych epok historycznych, m.in.: Bogurodzicę, pieśni z powstań listopadowego i styczniowego, konfederacji barskiej, pieśni wojenne, partyzanckie i z powstania warszawskiego. Koncert zakończyły pieśni „Solidarności” i czasu walki z komuną. Wspaniała atmosfera, panująca podczas III Rajdu Pieszego Pamięci sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”, udzieliła się wszystkim jego uczestnikom.


Wiktor Stryjewski urodził się 1 września 1916 roku w Żychowie, powiat sierpecki. Wziął udział w wojnie obronnej 1939 roku, walcząc w szeregach 32. Pułku Piechoty. Podczas okupacji niemieckiej włączył się w działalność polskiej konspiracji niepodległościowej w szeregach AK (Obwód Sierpc). Po zajęciu przez wojska sowieckie ziem polskich dowództwo AK skierowało go do Służby Ochrony Kolei. W lutym 1946 roku zabił sowieckiego żołnierza, który gwałcił Polkę. Został za to aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Po ucieczce z aresztu wstąpił do oddziału ROAK Obwód „Mewa”. Nie ujawnił się podczas amnestii 1947 roku. Jesienią 1947 roku wstąpił do 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Został dowódcą patrolu bojowego. 8 lutego 1949 roku funkcjonariusze UB aresztowali go we wsi Stare Gałki, powiat płocki, po bitwie z komunistyczną grupą operacyjną Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB, MO i LWP. Po półtorarocznym brutalnym śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie w dniu 3 lipca 1950 roku skazał sierż. Wiktora Wacława Stryjewskiego ps. „Cacko”, „Wyrwicz”, „Zbyszko” „trzydziestoośmiokrotnie na karę śmierci z pozbawieniem publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz z przepadkiem całego mienia”. Wyrok wykonano 18 stycznia 1951 roku o godzinie 20.20 w więzieniu mokotowskim. Miejsce pochówku nadal pozostaje nieznane.

Organizatorem III Rajdu Pieszego Pamięci sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko” jest prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Jacek Gierwatowski. W tegorocznym rajdzie udział wzięła Alicja Siałkowska członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ. Organizatorzy dziękują Andrzejowi Stryjewskiemu za gościnę i wszelką pomoc oraz zapraszają wszystkich chętnych na kolejny rajd już za rok.