Stowarzyszenia Narodowy Krasnystaw i „Krasnostawianie” oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie zapraszają na otwarcie wystawy pt. Krasnystaw "Żołnierzom Wyklętym".

Wystawa pt. Krasnystaw "Żołnierzom Wyklętym", Dziś powiemy o tych, o których się milczy” będzie otwarta dla zwiedzających od 27 lutego 2015 r. o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a

 

Wykłady towarzyszące:

I. Krasnostawskie korzenie partyzanckie - mjr Franciszek Przysiężniak ps. "Ojciec Jan" - prelegent: Wioletta Gut-Siudak

II. Narodowe Siły Zbrojne w powiecie krasnostawskim - prelegent: Artur Borzęcki

III. Sytuacja Żołnierzy Wyklętych po roku 1944 na ziemiach powiatu krasnostawskiego - prelegent: dr Daniel Piekaruś

IV. Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych - prelegent Karol Wołek

 

 

Wystawa i towarzyszące jej wykłady są związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

 

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

1 marca - o godzinie 12:00 w Parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie została odprawiona Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny oraz złożenie wieńców i wiązanek.