Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Z. Herberta w Trzebiatowie uczciła Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie pierwszej klasy wojskowo-policyjnej w czwartek udali się do Kołobrzegu, gdzie zwiedzali muzeum Oręża Wojska Polskiego oraz uczestniczyli w lekcji historii o Żołnierzach Wyklętych przygotowanej przez pracowników muzeum. W szkolnej auli zorganizowano wystawę poświęconą Bohaterom Wyklętym, piątek był dniem białym poprzez biały strój młodzież oddała hołd bohaterom, każdy uczeń przy wejściu do szkoły otrzymał znaczek Polski Walczącej. Radiowęzeł szkolny w czasie przerw lekcyjnych prezentował piosenki poświęcone Wyklętym.

 

Odbyły się projekcje filmów i pogadanki na temat bohaterów Polski Walczącej. Młodzież przygotowała gazetkę ścienną o naszych bohaterach. 1 marca uczniowie i nauczyciele „Herberta” uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji bieg tropem wilczym, bieg odbył się w Gryficach. Akcję rozpoczęła Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

Następnie odbył się bieg, w którym młodzież i nauczyciele brali czynny udział, każdy uczestnik otrzymał na starcie koszulkę z portretem Bohatera Wyklętego, a na mecie pamiątkowy medal. Bieg odbył się na dystansie 1963 m. Jest to liczba symbolizująca datę zamordowania ostatniego żołnierza wyklętego. Po zakończeniu biegu w parku odbył się pokaz rekonstrukcji przygotowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz”. Grupa przedstawiła akcję odbicia żołnierzy podziemia z posterunku milicji.

 

Nad całością akcji czuwali uczniowie klasy drugiej wojskowo-policyjnej zabezpieczając teren wokół działań zbrojnych. Opiekunowie młodzieży, pomysłodawcy i współorganizatorzy działań profesor Mariola Akida, major Ryszard Wroński i wychowawca klasy pierwszej Jolanta Mruk.