W dniu 2.04.2015 roku zmarła Zofia Grotkowska ps. "Kora", "Limba" - łączniczka Narodowych Sił Zbrojnych.

W czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej należała do Narodowych Sił Zbrojnych. Nazywała się wówczas Żbikowska i działała w Przasnyszu na północnym Mazowszu. Była łączniczką i należała do grupy Henryka Pszczółkowskiego.

 

Po wojnie podjęła studia na SGH w Warszawie (ok. 1949 r.), która przemieniono na SGPiS. Została relegowana z uczelni prze komunistów i wróciła do Przasnysza, gdzie była często przesłuchiwana przez UB z rewizją w domu włącznie. Przesłuchania trwały do połowy lat 60-tych (W-wa, ul. Sierakowskiego). Była świadkiem w procesie Czesława Czaplickiego, który również był członkiem grupy Henryka Pszczółkowskiego i ukrywał się przez 17 lat dwukrotnie zmieniając tożsamość, a Zofia mu w tym pomagała.

 

Na początku lat 90-tych Czesław Czaplicki odwiedził Zofię Grotkowską wraz z młodym wówczas Ryszardem Czarneckim, który chciał zrealizować dokument dziennikarski. Zofia nie zgodziła się na wzięcie udziału w wywiadzie, gdyż uważała, że nie żyjemy jeszcze w wolnym kraju.Msza św. żałobna za Zofię Grotkowską zostanie odprawiona w dniu 09.04.2015 roku o godz. 12:00 w Kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego, a złożenie do grobu nastąpi o godz. 13:30 przy Bramie Głównej Cmentarza Północnego.