Paczki wielkanocne dla Bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych w Okręgu Lublin ZŻNSZ.

Akcja dostarczenia paczek kombatantom na święta Wielkiej Nocy przez młodych członków Okręgu Lubelskiego Związku Żołnierzy NSZ odbyła się 3 kwietnia 2015 roku. Paczki zostały ufundowane przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego z Lublina ze zbiórki publicznej "Pomóżmy Bohaterom". Wsparcie otrzymali kombatanci z okolic Kraśnika i Borowa.

 

W Borowie miało miejsce największe ludobójstwo ludności wiejskiej w ciągu jednego dnia (ponad 1200 osób) w czasie II wojny światowej w Europie. Ludobójstwa dokonali Niemcy i Ukraińcy w niemieckiej służbie. Powodem było wspieranie Narodowych Sił Zbrojnych, a bezpośrednim donos najpewniej komunistów na gestapo. Więcej informacji o ludobójstwie w Borowie w pracy dr. Rafała Drabika.

 

Po wojnie komuniści w żaden sposób nie wsparli spalonych i częściowo wymordowanych wsi. Także współcześnie instytucje państwowe słabo są zainteresowane wsparciem mieszkańców tych terenów. Od lat młodzi członkowie ZŻNSZ wspierają mieszkańców Borowa i okolic. We współpracy z Fundacją im. Kazimierza Wielkiego dostarczyli paczki świąteczne z żywnością i chemią domową oraz pocztówkami wykonanymi przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny z Lublina.


Galeria zdjęć ze spotkań z kombatantami.