Kalendarium: 14 czerwca
1940
W okolicach Palmir, na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej Niemcy przeprowadzili pierwszą masową egzekucję w ramach Akcji AB (Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna), w ramach której mordowano polskie elity, m.in.: urzędników, policjantów, nauczycieli, księży. Rozstrzelano 20 przedstawicieli polskiej inteligencji.
1940
Z więzienia w Tarnowie Niemcy wysłali pierwszy masowy transport więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Do obozu przybyło 728 więźniów politycznych, głównie Polaków i tylko kilku polskich Żydów. Jednym z więźniów był Tadeusz Teddy Pietrzykowski (numer obozowy 77), polski bokser wagi koguciej.
1944
Podczas niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej „Sturmwind I” 30 000 żołnierzy niemieckich, wspieranych przez lotnictwo i artylerię, zamknęło 3000 partyzantów w kotle na Porytowym Wzgórzu, 15 km od Janowa Lubelskiego. W kotle znalazł się oddział Narodowej Organizacji Wojskowej, dowodzony przez ppor. Bolesława Usowa ps. „Konar”, oraz oddziały sowieckie i komunistyczne. Przez cały dzień współpracujące oddziały odpierały niemieckie ataki. Żołnierze NOW zdobyli 2 niemieckie haubice 75 mm i prowadzili z nich skuteczny ostrzał nieprzyjaciela. Pod osłoną nocy partyzanci wyszli z kotła, nie podejmując dalszej walki.
2017
W Gryficach zmarł płk Andrzej Kiszka ps. „Dąb”, „Leszczyna”, „Bogucki”, żołnierz Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Komunistyczna grupa operacyjna Służby Bezpieczeństwa, MO i ZOMO aresztowała go 31.12.1961 roku w leśnym bunkrze, w którym ukrywał się.