W dniu 7 marca 2023 roku mjr Stanisław Wierzchucki ps. „Błyskawica” z Pogotowia Akcji Specjalnej Okręgu XII Podlasie Narodowych Sił Zbrojnych wziął udział w inauguracji działalności Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu. Podczas uroczystości Zarząd Główny Związku Żołnierzy NSZ reprezentowała Alicja Siałkowska.
Wydarzenie rozpoczęło się pięknym spektaklem zaprezentowanym przez uczniów, przerywanym pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru. Młodzież uczciła pamięć lokalnego bohatera, przedstawiając sceny z życia i walki ppor. Stanisława Balli ps. „Sokół Leśny”, „Sowa” z Ziemi Lubawskiej.
Stanisław Balla od 1927 roku był ułanem w 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. W walkach obronnych w 1939 roku został dwukrotnie ciężko ranny pod Warszawą. W 1943 roku wstąpił w szeregi AK Obwód Działdowo. W 1945 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, ale zdołał zbiec. Stworzył oddział, który podporządkował kpt. Pawłowi Nowakowskiemu ps. „Leśnik” dowódcy oddziału ROAK „Znicz”, a sam pełnił obowiązki dowódcy kompanii. Żołnierze zgrupowania ROAK „Znicz” wzięli udział w ponad 200 akcjach zbrojnych przeciw komunistom.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: kierownik Referatu Edukacji IPN w Bydgoszczy Mirosław Sprenger, sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruń Aleksandra Jankowska-Wojdyło, wiceprezes ŚZŻAK Koło Grudziądz Mariusz Zawacki, członkowie Reduty Historii i Tradycji Ziemi Lubawskiej na czele z prezesem Rafałem Tesmerem, przedstawiciele grudziądzkich Klubów Historycznych oraz bardzo licznie uczniowie Zespołu Szkół. Przysięgę od członków nowo powstającego Klubu Historycznego przyjęli mjr Stanisław Wierzchucki ps. „Błyskawica” i Ewelina Dąbrowska. Młodzież otrzymała legitymacje i upominki, a Alicja Siałkowska wręczyła materiały informacyjne Związku Żołnierzy NSZ, egzemplarze „Szczerbca”, ulotki o działalności Sekcji Sportowo-Obronnej i wlepki z Żołnierzami Wyklętymi.
Młodzież wysłuchała wypowiedzi zaproszonych gości nawiązujących do powinności młodych ludzi wobec testamentu pozostawionego przez odchodzące pokolenia weteranów. Oni walczyli o wolność, a młodzi muszą o nią dbać i pamiętać, że wolność Polski jest dla każdego Polaka najważniejsza. Podobnie jak weterani muszą kierować się dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna. Na zakończenie młodzież w prywatnych rozmowach mogła wysłuchać wspomnień mjr. Stanisława Wierzchuckiego, które zapadną w serca i zostaną w pamięci.