1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 rozpoczęło się powstanie warszawskie. Celem powstania było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk sowieckich. Miało trwać kilka dni. Niestety sowieci wstrzymali ofensywę swoich wojsk, dając Niemcom czas na krwawe stłumienie powstania. Walki powstańców z regularnymi wojskami niemieckimi wspieranymi przez lotnictwo i artylerię trwały 63 dni.
Z okazji 77. rocznicy tego bohaterskiego zrywu delegacja Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych uczestniczyła w obchodach upamiętniających żołnierzy, harcerzy i ludność cywilną Warszawy. Po uroczystej mszy świętej w szczecińskiej katedrze delegacja Okręgu Szczecin ZŻNSZ wspólnie z kpt. Bronisławem Pakułą – żołnierzem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” złożyła kwiaty w kaplicy Armii Krajowej, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
W powstaniu warszawskim stanęło do walki około 5000 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz 2000 żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej, mimo że nie zostali powiadomieni przez dowództwo Armii Krajowej o terminie wybuchu powstania. Niemal natychmiast NSZ przystąpił do walki z Niemcami, wykorzystując istniejące i tworząc nowe oddziały. W powstaniu wzięły udział m.in. Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana „Koło”, Zgrupowanie „Chrobry II”, Legia Akademicka NSZ, Dywizjon Artylerii Zmotoryzowanej „Młot”, Zgrupowania 1. i 2. Dywizji Piechoty (zostały powołane 8 sierpnia 1944 roku). Pojedynczy żołnierze NSZ stawali do walki ramię w ramię z żołnierzami AK tam, gdzie ich wybuch powstania zastał, często zdobywając broń na wrogu.