W dniu 12 lipca 2021 roku w Szarajówce koło Biłgoraja odbyły się uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Organizatorami obchodów ku czci pomordowanych mieszkańców wsi, którzy pomagali żołnierzom AK, NSZ i BCh byli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Starosta Biłgorajski oraz Wójt Gminy Łukowa. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych był reprezentowany na obchodach przez Prezesa Zarządu Głównego Karola Wołka.
Program uroczystości:
10.30 – msza święta w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chmielku w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.
12.00 – uroczysty apel pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Wsi w Szajrówce.
Uroczystość odbyła się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
„12 lipca, w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, we wsi Szarajówka (gm. Łukowa, pow. biłgorajski) odbyły się wojewódzkie uroczystości.
W maju 1943 roku niemieccy okupanci oraz kolaborujący z nimi Ukraińcy zamordowali, paląc żywcem 58 osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Była to zemsta za współpracę ludności cywilnej z partyzantami. Wieś Szarajówka została całkowicie zniszczona. Pacyfikacja ta była jedną z najbrutalniejszych w okresie okupacji. 12 lipca na pamiątkę tamtych tragicznych wydarzeń obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
O 9:00 wieś została otoczona, a mieszkańcy byli brutalnie wyrzucani z domów i zbierani w grupy. W tym czasie ich domostwa i gospodarstwa były grabione. Mężczyźni byli brutalnie przesłuchiwani, Niemcy chcieli by wydali oni partyzantów i oddali broń jaką rzekomo mieli posiadać. Około godziny 12:00, rozkaz o masakrze wydał ukraiński dowódca Darmochwał. Mieszkańców wsi zamknięto w kilku budynkach, które następnie obłożono słomą i podpalono. Przez kilka godzin dał się słyszeć krzyk palonych żywcem ludzi, płacz dzieci i modlitwy. Około godziny 15:00, ze wsi pozostały jedynie zgliszcza. Zamordowanych zostały członkowie 27 rodzin, żywcem spłonęło 58 osób, a 9 zastrzelono. Ze zgliszczy wydobyto ciała 30 dzieci, 9 mężczyzn 20 mężczyzn i 9 kobiet
powiedział Wiesława Kubów dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej i współorganizator rocznicowych uroczystości
Podczas wojewódzkich uroczystości obecni byli wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Michał Mulawa, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra.
18 maja 1943 roku Szarajówka (wieś w powiecie biłgorajskim) została spacyfikowana przez niemiecką żandarmerię wspieraną przez członków ukraińskiej policji pomocniczej z Biłgoraja i Tarnogrodu. Początkowo wszystkich mieszkańców spędzono na główny plac wiejski, gdzie mężczyzn poddano brutalnym przesłuchaniom, usiłując zdobyć informacje nt. działalności partyzantów. Po kilku godzinach całą ludność wpędzono do kilku zabudowań, które następnie podpalono.
napisał w social-mediach marszałek Stawiarski
My musimy takie dramaty jak ten w Szarajówce przypominać, mówić o nich i podkreślać tę olbrzymią ofiarę krwi naszego Narodu. W czasach, gdy się relatywizuje historię i mówi o polskiej odpowiedzialności za niemieckie i sowieckie zbrodnie trzeba głosić, że to Polska stała murem przeciw okupantom, że to Polska jest narodem, który był szczególnie doświadczony przez najeźdźców. Polskie wsie i miasta były palone. Obciążanie nas winą za II wojnę światową i jej grozę jest oszczerstwem i kłamstwem oraz grzechem przeciw ofierze tych, którzy z rąk “rasy panów” ginęli. Właśnie takie dni jak te przypominające walkę i męczeństwo wsi polskiej o ofierze naszych przodków
powiedział wicemarszałek województwa Michał Mulawa.”
Źródło: Głos Lubelski