Ukazał się „Realizm Romana Dmowskiego”

Wydawnictwa

 

W dniu Święta Niepodległości do rąk czytelników trafiła książka poświęcona jednemu z twórców odrodzonego państwa polskiego.

W pracy zbiorowej „Realizm Romana Dmowskiego” myśl ideowego przywódcy Narodowej Demokracji autorzy analizują w tekstach o różnym ciężarze gatunkowym – od ujęć eseistycznych po ściśle naukowe. Pierwsza książka Realitas.pl jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym łączącym spojrzenie filozoficzne z takimi dyscyplinami humanistyki, jak historia i ekonomia.

Nowe wydawnictwo mieli okazję nabyć, jako pierwsi, uczestnicy trzech spotkań patriotycznych w Lublinie zorganizowanych w świątecznym dniu 11 listopada 2010. Za kilka dni będzie ono dostępne za pośrednictwem księgarni internetowej. Szczególną okazją do zapoznania się z „Realizmem Romana Dmowskiego” i do nabycia książki będą promocyjne spotkania z autorami. Pierwsze z nich odbędzie się 30 listopada br. w Klubie Inteligencji Katolickiej w Lublinie, kolejne w styczniu 2011 w Świdniku. O szczegółach poinformujemy na Realitas.pl. Już dziś serdecznie zapraszamy!

***

Zachęcając do przeczytania rozważań zawartych w niniejszym studium, warto zauważyć, że bodaj najważniejszą cechą myśli politycznej Romana Dmowskiego jest właśnie realizm spojrzenia. Chodzi tu z jednej strony o konkretne problemy z życia narodowo-państwowego (np. dobór metod walki o niepodległość), z drugiej – o podstawy rozumienia życia publicznego. Analizując myśl i działalność Dmowskiego, uznać możemy, że twórca ruchu narodowego to jeden z największych realistów w historii polityki polskiej. Realista, znajdujący rozwiązania współczesnych mu konkretnych problemów narodu i państwa, oraz realista, liczący się z naturą ludzką i z chrześcijańską tradycją własnej ojczyzny.

Z wprowadzenia prof. Mieczysława Ryby

Spis treści:

Od wydawcy

Wprowadzenie
O realizm politycznego myślenia

Mirosław Król
Roman Dmowski a modernizacja Polski

Karol Wołek
Poszukiwanie definicji polskości w „Myślach nowoczesnego Polaka” Romana Dmowskiego

Mieczysław Ryba
Konserwatyści i narodowcy polscy na przełomie XIX i XX wieku

Marian Szołucha
Roman Dmowski o przeszłości i perspektywach gospodarczych dla Polski

Antoni Karol Chrzonstowski
Dwa kamienie milowe polskości

Radosław Brzózka
Teoretyczne podstawy rozumienia życia społecznego w „Duchu Europy” Romana Dmowskiego

Noty o autorach